רישיון עסק

רישיון עסק, הוא אישור חוקי מכוח חוק רישוי עסקים, הניתן על-ידי רשות הרישוי המקומית. רישיון עסק מהווה למעשה אישור על פעילותו התקינה של העסק, שעומד בכל התנאים הנדרשים על-מנת לשמור על בטחונו, בריאותו ואיכות חייו של הציבור.

צו רישוי עסקים קובע את  סוגי העסקים שצריכים רישיון עסק ואיזה גורמים צריכים לאשר כל סוג עסק. אלו נקראים נותני אישור / גורמי רישוי.

בכדי לקבל את רישיון העסק, על העסק לעמוד בתנאים השונים שהציבו נותני האישור השונים, לפי סוג העסק, ביניהם תנאי בטיחות, תברואה, תקינות מבנים ועוד.

הוצאת רישיון עסק הינו הליך בירוקרטי מורכב הדורש השקעת זמן ותשומת לב ומצריך הכרות יסודית עם הנהלים והדרישות של הרשויות השונות. חשוב לזכור כי האחריות על הוצאת רישיון העסק חלה על בעל העסק וכי הפעלת עסק ללא רישיון עסק, עלולה להוביל לסגירתו המיידית של העסק, הגשת כתב אישום פלילי והטלת קנסות כבדים ואף עונשי מאסר. בנוסף, חשוב לדעת כי עסק הפועל ללא רישיון עלול להעמיד בסכנה את הכיסוי הביטוחי שלו.

כדי לחסוך לכם בזמן, בריצות ובדאגות ולהבטיח את קבלת הרישיון במינימום טרחה וזמן, אנו נטפל עבורכם בהוצאת רישיון העסק, במקצועיות, יעילות ובמהירות המרבית – והכול תחת קורת גג אחת. לצוות החברה ניסיון עתיר שנים מול הרשויות המקומיות, היכרות יסודית עם דרישות הרשויות השונות, קשרי עבודה ענפים עם גורמי הרישוי השונים בכל הארץ, וכן רקע משפטי נרחב.

ליווי לקבלת רישיון עסק כולל:

 • בדיקת מצב הנכס – בחינת התאמתו לסוג העסק ולדרישות גורמי הרישוי השונים, על פי סוג העסק, כולל בדיקת המצב התכנוני החוקי מכח התכניות החלות על הנכס,  בירור קיומן של תוספות או חריגות בנייה, מצבו המשפטי של הנכס והשימוש בו.
 • התרעה על בעיות וקשיים העלולים לעכב או למנוע את קבלת הרישיון, ופעילות מול הגורמים המתאימים לפתרונם.
 • מדידת הנכס ע"י מודד לשם עריכת תשריט של המצב הקיים, כחלק מהדרישות לקבלת הרישיון.
 • הכנת תכנון פונקציונאלי אדריכלי, לרבות שטחי מטבחים וקווי ייצור בהתאם לדרישות גורמי הרישוי ומשרד הבריאות בפרט.
 • הגשת בקשות לרישיון עסק בהתאם לדרישות חוק רישוי עסקים והתקנות מכוחו – לרבות תרשים סביבה, תרשים מגרש ותוכנית עסק, והכנת כל יתר המסמכים הנחוצים – תכנית עסק מפורטת, חוות דעת של מורשה נגישות וכן אישורים של יתר היועצים הנדרשים.
 • מעקב וליווי אחר הבקשה וכן תיאום בין גורמי הרישוי השונים.
 • הכנה לביקורת גורמי הרישוי.
 • במידת הצורך – תיקון ליקויים והגשת תוכנית מתוקנת לרשות.

זקוקים לרישיון עבור העסק?

אנו נלווה אתכם באופן אישי וצמוד עד לקבלת הרישיון המיוחל, ולכל אורך התהליך נקפיד לעדכן אתכם על ההתקדמות, בזמן אמת ובשקיפות מלאה. בינתיים, ריכזנו לכם כמה תשובות לשאלות נפוצות על רישיון עסק.

מי צריך רישיון עסק?

צו רישוי עסקים (עסקים טעוני רישוי) תשע"ג 2013, קובע עשרה תחומים עיקריים מכלל סוגי העסקים הקיימים בישראל, המחייבים את בעליהם להוציא רישיון עסק. הנה כמה דוגמאות:

 1. בריאות, רוקחות וקוסמטיקה: בית מרקחת, מכון קוסמטיקה, מספרה, מעבדות רפואיות ולא רפואיות, מעבדות שיניים ועוד.
 2. דלק ואנרגיה: אחסון גז, תחנת תדלוק בגז, תחנת דלק, בתי זיקוק, מסופי דלק, תחנת כוח ועוד.
 3. חקלאות ובעלי חיים: בית מטבחיים, ייצור חומרי הדברה, ייצור ומכירת מזון לבעלי חיים ועוד.
 4. מזון: בית קפה, מרכול, מסעדה, קיוסק, אטליז, פאב, בית קירור קייטרינג, תחנות מיון לביצים ועוד.
 5. מים ופסולת: מתקן לטיפול בפסולת, מתקן להתפלת מים ועוד.
 6. מסחר ושונות: אחסנה, חנות ששטח המכירה שלה מעל 800 מ"ר, מכבסה / ניקוי יבש, קניון, רוכלות כולל פוד טראק, אולפן הקלטות ועוד.
 7. עינוג ציבורי, נופש וספורט: בית מלון, צימר, בית אבות, בריכת שחיה, מכון כושר, קולנוע, תיאטרון ועוד.
 8. רכב ותחבורה: עסק להשכרה או מכירת רכב, הסעות נוסעים, תחנת רכבת תת קרקעית, מוסך, חברת הובלות, חברת הסעות, חניון ועוד.
 9. שירותי שמירה ואבטחה, מכירת נשק ותחמושת: מחסן נשק, מטווח, שירותי שמירה ועוד.
 10. תעשייה, מלאכה, כימיה ומחצבים: ייצור טקסטיל, מרפדייה, ייצור ואחסון חומרי גלם לבניה, ייצור ואחסון חומרי ניקוי, חומרים מסוכנים, ייצור או עיבוד מתכת, מסגריה, ייצור נייר ומוצריו ועוד.

ישנם עסקים הפטורים מהוצאת רישיון עסק, כמו: משרד עורכי-דין, רואי חשבון, מרפאות מסוגים שונים, ועוד.

מבולבלים? – אנחנו כאן עם כל התשובות והניסיון המקצועי כדי לדעת האם העסק שלכם מחויב ברישוי, לפי דרישות החוק.

מתי כדאי לעשות רישיון – לפני או אחרי פתיחת העסק?

הפעלת עסק ללא רישיון עסק היא עבירה פלילית ולכן בעל העסק חייב לקבל רישיון מתאים בעת הקמת עסק חדש ובטרם הפעלתו, או כאשר מתבצע שינוי מהותי במבנה או בבעלות של עסק קיים:

 • שינוי במבנה העסק: כל שינוי מהותי בשטח העסק, שינוי בתוכנית העסק ובסוג העיסוק.
 • שינוי בבעלות העסק: פרישה או הצטרפות של שותף, העברת בעלות לאחר או מכירת הזכויות לחברה אחרת, הכנסת מנהל קבוע ושינוי של שם החברה אצל רשם החברות. במצב של שינוי בעלות, החוק מאפשר מסלול מקוצר להעברת בעלות ללא צורך בהגשת בקשה חדשה לרישיון עסק בנסיבות המתאימות.

תוקפו של רישיון העסק נע בין תקופה של שנה אחת ל-15 שנה ובעת תום התקופה יש לחדש את רישיון העסק.

 

מה כולל תהליך הוצאת הרישיון?

תהליך הוצאת רישיון עסק כולל כמה שלבים עיקריים:

 1. מידע מוקדם –בדיקת התאמת הנכס לעסק המבוקש כולל קבלת מידע וטפסים מהרשות המקומית הנדרשים להגשת הבקשה.
 2. הגשת הבקשה למחלקת רישוי עסקים ברשות המקומית באמצעות טופס בקשה לרישיון עסק / היתר זמני. הבקשה תכלול,בין היתר,  את הפרטים הבאים:
  • תרשים סביבה: מציג את הגוש והחלקה שבהם העסק שוכן והדרכים המובילות לעסק.
  • מפה מצבית על גביה יצוין מיקומו המדויק של העסק בבניין שבו הוא שוכן, מתקני סילוק אשפה, צנרת הגז ועוד.
  • תכנית עסק אדריכלית הכוללת את החלוקה הפנימית של העסק, חישוב שטחים לפי השימושים השונים, שני חתכים, חתומה על ידי "בעל מקצוע מוסמך".
  • אישום תשלום אגרה.
 3. איסוף המסמכים והאישורים הנדרשים.
 4. הגשת הבקשה.
 5. בחינה ראשונית של הבקשה בצרוף המסמכים שהוגשו, על-ידי היחידה לרישוי עסקים. לאחר מכן יונפק אישור לכך שהבקשה הוגשה במועד.
 6. בחינה על ידי הגורמים המאשרים: היחידה לרישוי עסקים תעביר את הבקשה לכל הגורמים המאשרים הרלוונטיים לפי סוג העסק שיבדקו את העמידה בתנאים הנדרשים לצורך אישורם.
 7. ריכוז המידע וקבלת החלטה: היחידה לרישוי עסקים ברשות המקומית מרכזת את כל המידע שנאסף, לרבות חוות הדעת והתנאים שהציבו הגורמים המאשרים, ובהתאם לכך מעבירה את תשובתה לבעל העסק.
 8. הנפקת רישיון עסק או ערעור: תשובה חיובית מכל הגורמים המאשרים תוביל להנפקת רישיון העסק. לעומת זאת, תשובה שלילית תחייב תיקון הליקויים הנדרשים, או לערער על התנאים שנדרשו.

ההכרות המעמיקה שלנו עם תהליך זה והניסיון בליווי עסקים לכל אורכו, לרבות הגשת ערעור במידת הצורך, יכולה להקל ולזרז את התהליך ולחסוך לכם הרבה זמן ומשאבים.

מהם דרכי השגה או ערעור על החלטת הרשות/גורמים מאשרים?

 • ביקורת עסקים והנדסה – פנייה למנהל המחלקה או למנהל אגף רישוי עסקים.
 • משרד הבריאות – ערעור יוגש למהנדסת המחוז לבריאות הסביבה.
 • משטרה – ערעור יוגש למפקד המרחב בו פועל העסק.
 • כיבוי אש – ערעור יוגש למפקח ראשי לכבאות ולהצלה.
 • איכות הסביבה – ערעור יוגש למשרד לאיכות הסביבה.
 • ניתן לפנות גם לבית המשפט המחוזי בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים על החלטת רשות רישוי לסרב למתן רישיון/ ביטול רישיון/ תנאים שלדעת בעל העסק אינם סבירים.

מהם סוגי ותקופות רישיונות עסק השונים?

רישיונות העסק שמנפיקה רשות הרישוי הם שונים, לפי סוג העסק ואופי פעילותו. סוג הרישיון מכתיב את תוקפו ואת משך הזמן הנדרש לחידושו.

 • רישיון עסק תקופתי: רישיון עסק בעל תוקף מוגבל למשך אחת, שלוש ,חמש שנים, 10 או חמש עשרה שנים שלאחריהן יש לבצע תהליך לחידוש הרישיון.
 • היתר זמני: היתר לתקופה של שנה שניתן להאריך לשנה נוספת בתנאים מסוימים. בהגשת בקשה חדשה אם נותן אישור אינו משיב במועד הקבוע בחוק,ניתן יהיה לתת היתר זמני לעסק.  בחידוש רישיון אם נותן האישור אינו משיב במועד – חובה על הרשות לתת היתר זמני לעסק. לא יינתן היתר זמני אם העסק צריך אישור לפי חיקוק אחר והוא טרם ניתן.
 • רישיון עסק לצמיתות: רישיון קבוע התקף מיום הוצאתו וכל עוד לא בוטל על-ידי רשות הרישוי. כיום לאחר הרפורמה כבר לא מוציאים רישיון עסק לצמיתות. עסק שניתן לו בעבר רישיון עסק לצמיתות, תוקפו תלוי בתוקף רישיון העסק לאחר הרפורמה ובתנאים שנקבעו בה .

השאירו את כל זה לנו – על מנת להוציא רישיון עסק כחוק, במינימום זמן ומאמץ, אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו לקבלת טיפול מקצועי ומהיר בכל התהליך של הוצאת רישיון עסק.

רשיונות עסק, היתרי בניה או היתרים לשימוש חורג, תעודת גמר, השבחת נדל"ן ומערכת לניהול נכסים – תנו לנו לדאוג בשבילכם לכל השירותים המקצועיים שאתם צריכים!
לפרטים נוספים ולתיאום פגישה התקשרו אלינו לטלפון: 03-6252500

קבלת רישיון עסק לפי הרפורמה העדכנית בחוק רישוי עסקים

החל מאפריל 2021, נכנסה לתוקף רפורמה שמטרתה לאפשר להקל על הליך רישוי העסק בנסיבות מסוימות.

במסגרת הרפורמה, עסקים "פשוטים" העונים על הגדרות שונות שנקבעו בחוק, יכולים לקבל רישיון עסק בשלושה מסלולים מקוצרים. עסקים מורכבים נותרו בהליך רישוי רגיל.

 • רישיון על יסוד תצהיר – מתאים לעסקים פשוטים, כמו מספרה בגודל של עד 300 מ"ר, שיקבלו רישיון עסק מייד לאחר הגשת תצהיר.
 • היתר מזורז א' – מתאים לעסקים בינוניים, כמו עסק להשכרה ואחסנת ציוד, שיקבלו מייד היתר מזורז למשך 180 יום ולאחריהן יקבלו רישיון עסק.
 • היתר מזורז ב' – מתאים לעסקים הנדרשים לעמוד בתקני בטיחות שונים, כמו בית מרקחת, שיקבלו רישיון עסק רק לאחר קבלת היתר מזורז למשך 180, שיתקבל לאחר תקופת בדיקה של נותני האישור.
 • רישיון במסלול רגיל – מתאים לעסקים מורכבים, כמו עסקי הסעדה, שיקבלו רישיון עסק בהליך רישוי רגיל.

איך אפשר לדעת האם העסק שלי יכול לקבל רישיון עסק במסלול מזורז?

עסקים הרשאים לקבל רישיון עסק באחד מהמסלולים המזורזים שקובעת הרפורמה בחוק רישוי עסקים, הם כאלה העומדים במספר תנאים המוגדרים בחוק –

 • גודל העסק – האם העסק עומד במגבלות הגודל המוגדרות בעמודה המתאימה בצו רישוי עסקים.
 • מפרט אחיד – האם פורסם מפרט אחיד לסוג העסק המסוים. במידה ופורסם, ברוב המקרים חלה חובה על-פי חוק להגיש בקשה לרישיון עסק במסלול מקוצר בלבד.
 • עמידה בסייגים שונים – האם העסק עומד בכל הסייגים המוגדרים בסעיף 6א2 בחוק רישוי עסקים, ביניהם: העסק עדיין לא נפתח, נגד בעל העסק לא מתנהל הליך פלילי או מנהלי והוא לא הורשע בעבירה על חוק רישוי עסקים בשלוש השנים האחרונות, וכדומה.
 • עמידה בתנאי הסף של הרשות לכבאות והצלה.

לא יודעים האם העסק שלכם מתאים לאחד מהמסלולים המזורזים לקבלת רישיון עסק? – אנחנו כאן בשביל לעזור לכם.

רישיון עסק

דילוג לתוכן