רישיון עסק

רישיון עסק, הוא אישור חוקי מכוח חוק רישוי עסקים, הניתן על-ידי רשות הרישוי המקומית .רישיון עסק מהווה למעשה אישור על פעילותו התקינה של העסק, שעומד בכל התנאים הנדרשים על-מנת לשמור על בטחונו, בריאותו ואיכות חייו של הציבור.

צו רישוי עסקים את  סוגי העסקים שצריכים רישיון עסק ואיזה גורמים צריכים לאשר כל סוג עסק. אלו נקראים גורמי רישוי.

בכדי לקבל את רישיון העסק, על העסק לעמוד בתנאים השונים שהציבו גורמי הרישוי השונים, לפי סוג העסק, ביניהם תנאי בטיחות, תברואה, תקינות מבנים ועוד.

הוצאת רישיון עסק הינו הליך בירוקרטי מורכב הדורש השקעת זמן ותשומת לב ומצריך הכרות יסודית עם הנהלים ודרישות הרשויות השונות. חשוב לזכור כי האחריות על הוצאת רישיון העסק הינה של בעל העסק וכי הפעלת עסק ללא רישיון עסק, עלולה להוביל לסגירתו המיידית של העסק, הגשת כתב אישום פלילי והטלת קנסות כבדים ואף עונשי מאסר. בנוסף, חשוב לדעת כי עסק הפועל ללא רישיון עלול להעמיד בסכנה את הכיסוי הביטוחי שלו.

כדי לחסוך לכם בזמן, בריצות ובדאגות ולהבטיח את קבלת הרישיון במינימום טרחה וזמן, אנו נטפל עבורכם בהוצאת רישיון העסק, במקצועיות, יעילות ובמהירות המרבית – והכול תחת קורת גג אחת. לצוות החברה ניסיון עתיר שנים מול הרשויות המקומיות, היכרות יסודית עם דרישות הרשויות השונות, קשרי עבודה ענפים עם גורמי הרישוי השונים בכל הארץ, וכן רקע משפטי נרחב.

ליוו לקבלת רישיון עסק כולל:

 • בדיקת מצב הנכס – בחינת התאמתו לסוג העסק ולדרישות גורמי הרישוי השונים, על פי סוג העסק כולל בדיקת המצב החוקי מכח התכניות החלות על הנכס,  בירור קיומן של תוספות או חריגות בנייה, מצבו המשפטי של הנכס והשימוש בו. 
 • התרעה על בעיות וקשיים העלולים לעכב או למנוע את קבלת הרישיון, ופעילות מול הגורמים המתאימים לפתרונם.
 • מדידת הנכס ע"י מודד מוסמך לשם עריכת תשריט של המצב הקיים, כחלק מהדרישות לקבלת הרישיון. 
 • הכנת תכנון פונקציונאלי אדריכלי, לרבות שטחי מטבחים וקווי ייצור בהתאם לדרישות גורמי הרישוי ומשרד הבריאות בפרט.
 • הגשת בקשות לרישיון עסק בהתאם לדרישות חוק רישוי עסקים והתקנות מכוחו – לרבות תרשים סביבה, תרשים מגרש ותוכנית עסק, והכנת כל יתר המסמכים הנחוצים – תכנית עסק מפורטת, חוות דעת של מורשה נגישות וכן אישורים של יתר היועצים הנדרשים. 
 • מעקב וליווי אחר הבקשה וכן תיאום בין גורמי הרישוי השונים.
 • הכנה לביקורת גורמי הרישוי.
 • במידת הצורך – תיקון ליקויים והגשת תוכנית מתוקנת לרשות.

זקוקים לרישיון עבור העסק?

אנו נלווה אתכם באופן אישי וצמוד עד לקבלת הרישיון המיוחל, ולכל אורך התהליך נקפיד לעדכן אתכם על ההתקדמות, בזמן אמת ובשקיפות מלאה. בינתיים, ריכזנו לכם כמה תשובות לשאלות נפוצות על רישיון עסק.

מי צריך רישיון עסק?

צו רישוי עסקים (עסקים טעוני רישוי) תשע"ג 2013, קובע עשרה תחומים עיקריים מכלל סוגי העסקים הקיימים בישראל, המחייבים את בעליהם להוציא רישיון עסק. הנה כמה דוגמאות:

 1. בריאות, רוקחות וקוסמטיקה: בית מרקחת, מכון קוסמטיקה, מספרה ועוד.
 2. דלק ואנרגיה: תחנת דלק, תחנת כוח ועוד.
 3. חקלאות ובעלי חיים: לול, רפת, הדברה, ייצור ומכירת מזון לבעלי חיים ועוד.
 4. מזון: בית קפה, מרכול, מסעדה, קיוסק, פאב, בית קירור ועוד.
 5. מים ופסולת: מתקן לטיפול בפסולת, עסק להתפלת מים ועוד.
 6. מסחר ושונות: חנות מסוג מסוים, קניון, מכבסה ועוד.
 7. עינוג ציבורי, נופש וספורט: בית מלון, צימר, מכון כושר ועוד.
 8. רכב ותחבורה: חברת הובלות, חברת הסעות, חניון ועוד.
 9. שירותי שמירה ואבטחה, נשק ותחמושת: מחסן נשק, מטווח, חברת שמירה.
 10. תעשייה, מלאכה, כימיה ומחצבים: בית דפוס, מתפרה, מפעל ועוד.

ישנם עסקים הפטורים מהוצאת רישיון עסק, כמו: משרד עורכי-דין, רואי חשבון, מרפאות מסוגים שונים, ועוד.

מבולבלים? – אנחנו כאן עם כל התשובות והניסיון המקצועי כדי לדעת האם העסק שלכם מחויב ברישוי, לפי דרישות החוק.

מתי כדאי לעשות רישיון – לפני או אחרי פתיחת העסק?

הפעלת עסק ללא רישיון עסק היא עבירה פלילית ולכן בעל העסק חייב לקבל רישיון מתאים בעת הקמת עסק חדש ובטרם הפעלתו, או כאשר מתבצע שינוי במבנה או בבעלות של עסק קיים:

 • שינוי במבנה העסק: כל שינוי בשטח העסק, שינוי בתוכנית העסק ובסוג העיסוק.
 • שינוי בבעלות העסק: פרישה או הצטרפות של שותף, העברת בעלות לאחר או מכירת הזכויות לחברה אחרת, הכנסת מנהל קבוע ושינוי של שם החברה אצל רשם החברות.

לא בטוחים אם הגיע הזמן לחדש את רישיון העסק? – פנו אלינו לפני שיהיה מאוחר מידי.

 • שינוי במבנה העסק: כל שינוי בשטח העסק, שינוי בתוכנית העסק ובסוג העיסוק.
 • שינוי בבעלות העסק: פרישה או הצטרפות של שותף, העברת בעלות לאחר או מכירת הזכויות לחברה אחרת, הכנסת מנהל קבוע ושינוי של שם החברה אצל רשם החברות.

לא בטוחים אם הגיע הזמן לחדש את רישיון העסק? – פנו אלינו לפני שיהיה מאוחר מידי.

 

מה כולל תהליך הוצאת הרישיון?

תהליך הוצאת רישיון עסק כולל שישה שלבים עיקריים:

 1. קבלת מידע וטפסים: יצירת קשר עם היחידה לרישוי עסקים וקבלת כל המידע והטפסים הנדרשים להגשת הבקשה.
 2. הגשת טופס בקשה: מילוי טופס בקשה ייעודי לקבלת רישיון עסק, הוספת חתימה ולאחר מכן הגשה ליחידה המקומית לרישוי עסקים.
 3. בחינה ראשונית של הבקשה בצרוף המסמכים שהוגשו, על-ידי היחידה לרישוי עסקים. לאחר מכן יונפק אישור לכך שהבקשה הוגשה במועד.
 4. בחינה על ידי הגורמים המאשרים: היחידה לרישוי עסקים תעביר את הבקשה לכל הגורמים המאשרים הרלוונטיים שיבדקו את העמידה בתנאים הנדרשים לצורך אישורם.
 5. ריכוז המידע וקבלת החלטה: היחידה לרישוי עסקים מרכזת את כל המידע שנאסף, לרבות חוות הדעת והתנאים שהציבו הגורמים המאשרים, ובהתאם לכך מעבירה את תשובתה לבעל העסק.
 6. הנפקת רישיון עסק או ערעור: תשובה חיובית הכוללת את כל האישורים הסופיים, תוביל להנפקת רישיון העסק. לעומת זאת, תשובה שלילית תחייב תיקון כל הליקויים הנדרשים, על-מנת לאפשר לבעל העסק לערער על ההחלטה או להגיש בקשה מחודשת.

ההכרות המעמיקה שלנו עם תהליך זה והניסיון בליווי עסקים לכל אורכו, לרבות הגשת ערעור במידת הצורך, יכולה להקל ולזרז את התהליך ולחסוך לכם הרבה זמן ומשאבים.

כל כמה זמן צריך לחדש רישיון?

רישיונות העסק שמנפיקה רשות הרישוי הם שונים, לפי סוג העסק ואופי פעילותו. סוג הרישיון מכתיב את תוקפו ואת משך הזמן הנדרש לחידושו.

 • רישיון עסק לצמיתות: רישיון קבוע התקף מיום הוצאתו וכל עוד לא בוטל על-ידי רשות הרישוי. כיום לאחר הרפורמה כבר לא מוציאים רישיון עסק לצמיתות. עסק שניתן לו בעבר רישיון עסק לצמיתות, תוקפו תלוי בתוקף רישיון העסק לאחר הרפורמה ובתנאים שנקבעו בה .
 • רישיון עסק תקופתי: רישיון עסק בעל תוקף מוגבל למשך אחת, שלוש ,חמש שנים, 10 או חמש עשרה שנים שלאחריהן יש לבצע תהליך לחידוש הרישיון.
 • רישיון עסק זמני: רישיון עסק לזמן מוגבל, שתוקפו לרוב פחות משנה.היתר זמני: היתר המאפשר לעסק לפעול באופן זמני עד לקבלת רישיון עסק, לתקופה שלא תעלה על שנה. ההיתר הזמני יינתן לעסק “לפני מתן רישיון”. ניתן להוציא היתר זמני, כאשר טרם בשלו התנאים להוצאת רישיון ולכן על מנת לקבל היתר זמני, על העסק לעמוד בתנאים פחותים מאלו  הנדרשים לשם הוצאת רישיון.

השאירו את כל זה לנו – על מנת להוציא רישיון עסק כחוק, במינימום זמן ומאמץ, אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו לקבלת טיפול מקצועי ומהיר בכל התהליך של הוצאת רישיון עסק.

רשיונות, היתרים, שומה, השבחה ומערכת לניהול נכסים תנו לנו לדאוג בשבילכם לכל השירותים המקצועיים שאתם צריכים! לפרטים נוספים ולתיאום פגישה התקשרו אלינו לטלפון: 03-6252500
דילוג לתוכן